کاوش سازند

این یک وبلاگ تخصصی در مورد زمین شناسی و پدیده های مرتبط با آن می باشد.

چشمه های آب گرم ایران

در هر محلی که سفره اب زیر زمینی توسط سطح زمین قطع شود؛ آب در سطح زمین جاری می شود. اگر این تخلیه آب به آرامی و کم باشد در سطح، تراوش می کند ولی اگر خروج آب از زیر زمین به صورت جریان متمرکز باشد، ایجاد چشمه می کند. آب برخی چشمه ها به دلایل گوناگون از میانگین دمای هوای منطقه بالاتر است، این گونه چشمه ها را چشمه آب گرم می نامند. آب های زیرزمینی به دو طریق گرم می شوند:

 اول اینکه بر اثر نفوذ آب در اعماق به مرور اب بر اثر گرمایی که در اعماق زمین وجود دارد، گرم می شود. این  آب گرم از طریق راهها و شکستگی ها به سطح زمین راه پیدا می کند.

دومین راه این است که در برخی از مناطق زمین توده های ماگمایی مانند اطراف آتشفشانها از دمای بالاتری نسبت به اطراف برخوردارند. آبی که از اطراف به این توده ها نزدیک می شود، گرم می شود و با خروج از سطح زمین چشمه های آب گرم را تشکیل می دهد.

امروزه از گرمای توده های مذاب درون زمین برای نیروگاههای زمین حرارتی استفاده می شود.

چشمه بر حسب نوع ترکیب آب نیز تقسیم بندی می شود. ترکیبات آب چشمه عبارتند از : بی کربنات؛ کلروره؛ سولفاته و سولفوره. هر کدام از این آبها دارای خواصی هستند که تاثیر مثبتی بر سلامتی انسان دارند.

به جز چشمه هایی که آب خوراکی دارند و اغلب بدون رسوبات آهکی هستند بسیاری از چشمه ها از خود رسوبات آهکی ( تراورتن) به جای می گذارند که افزون بر خواص درمانی می تواند باعث ایجاد منظره های زیبا و بی بدیلی شود.

چشمه های ایران

در ایران، استان آذربایجان غربی با 46 چشمه و استان مازندران با 40 چشمه بیشترین تعداد چشمه های اب معدنی و گرم را دارا هستند. استان کهکیلویه و بویراحمد کمترین چشمه آب معدنی وگرم را داراست. از دیگر استانهای پر چشمه، آذربایجان شرقی، اردبیل، سیستان و بلوچستان و هرمزگان هستند. کوههای سبلان، سهند و تفتان نقش زیادی در تشکیل چشمه های آب گرم دارند.

بنا به گفته یک پزشک داخلی" اگر آب های کلروره به صورت خارجی ( حمام ) مصرف شود در درمان بیماری های روماتیسم، لنفاتیسم، بیماری های زنان و تورم موضعی موثرند. مصرف این نوع آب به صورت بخور، غرغره و شویه بینی در درمان بیماری های تنفسی موثر است. حمام کردن با این آب موجب گشاد شدن رگ های خونی می شود و آشامیدن آن موجب افزایش ترشحات دهان و معده و حرکات روده ها می شود و گاهی ملین است. دسته دیگر آبها که آبهای گوگردی هستند باعث بروز کنش و واکنشهای مختلف در بدن می شود و در درمان بیماری تنفسی، روماتیسم و بیماری های پوستی  موثر است. آب های سولفاته خاصیت آرامبخش، ضد خارش، ملین و صفرا آور دارند. مصرف آبهای کلروره سدیک نیز نیروزاست و برای درمان بیماریهای زنان موثر است."

آبهای معدنی با توجه به ویژگی های درمانی شیمیایی و ویژگی های فیزیکی مانند دما، گازها، در جه اسیدی، موقعیت مکانی و ... تقسیم بندی می شوند. همچنین مختصات درجه حرارت، کیفیت و کمیت، عمق سفره، دبی خروجی و املاح طبقه بندی شده و یا ترکیب فلزات در پروسه های درمانی، تفریحی و ورزشی مورد مطالعه علمی قرار می گیرند.

از مهمترین چشمه های آب گرم و سرد معدنی می توان از چشمه رامسر و آب گرم لاریجان و سادات محله در مازندران، سفید آب و چشمه ورتون در اصفهان، محلات در استان مرکزی، قطور سوی، قیرنجه و خلخال در اردبیل، دهلران در ایلام، آب گرم گنو در هرمزگان، فیروزآباد و دشت ارژن در فارس، شاهان گرماب و مزدوران در خراسان، تخت سلیمان، احمد آباد، هفت آبه و شاه آباد در آذربایجان غربی ، آبیش احمد لیقوان و آذر شهر در آذربایجان شرقی، عرشیا در قزوین، بابا گر و دریاچه مریوان در کردستان، شوراب در سمنان، سلطان بوشهر، زیارت در گلستان، سلطان حسن شاه در کرمان، گراور مهاباد و تفت در یزد نام برد.

چنانچه سوال، پیشنهاد یا انتقادی دارید به ایمیل اینجانب ارسال نمایید. متشکرم.

+ ایجاد گشته در ۸۷/۰۴/۳۰ساعت 6:38  بوسیله م.دهقانی  | 

 
onLoad and onUnload Example

New Page 3

Powered by WebGozar